در کلمات فقها با عبارت‌های مختلف، حرمت هجاء مومنین مطرح شده است؛ حال بحث در این است که هجاء به چه معنا است؟ و اینکه مومنین چه کسانی هستند؟ و آیا از این عبارت مفهوم می‌شود که هجاء غیر مومنین جائز است؟

فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنِيفًا فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْهَا لَا تَبْدِيلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ(روم۳۳

آنچه از روایات مبارکات مفهوم می‌شود آن است که در قصر صلاة مسافر، شدت و عسرت و صعوبت سفر، علت است و نه حکمت. و در مقابل، الله تعالی به صورت تخفیف به مردم هدیه و احسان نموده که همانا تقصیر صلاة و افطار صوم می‌باشد. دلیل بر این مطالب عبارت است از روایات زیر:

 

مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ بِإِسْنَادِهِ عَنْ مُعَاوِيَةَ بْنِ عَمَّارٍ أَنَّهُ قَالَ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ (ع) إِنَّ أَهْلَ مَكَّةَ يُتِمُّونَ الصَّلَاةَ بِعَرَفَاتٍ؟ فَقَالَ: وَيْلَهُمْ أَوْ وَيْحَهُمْ، وَ أَيُّ سَفَرٍ أَشَدُّ مِنْهُ، لَا، لا تُتِمَّ[1].

در این روایت صحیحه از معاویة بن عمار نقل شده است که او به امام صادق (ع)گفت: همانا اهل مکه نماز خود را در عرفات تمام بجا می‌آورند

جمعی از طلاب و فضلای حوزه علمیه پرسشی را در رابطه با روزه مشاغل سخت مثل نانوایی، کارگران کوره‌های آجرپزی و ذوب‌آهن و دیگر اقشار جامعه که روزه گرفتن برای آنها بخصوص در فصل تابستان بسیار مشکل می‌باشد مطرح کرده‌اند. در این نوشته متن پرسش مطرح شده و پاسخ حضرت آیت الله طحانی نیز آورده شده است.

ماه مبارک رمضان بر همه مسلمانان جهان مبارک

فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ (البقره ۱۸۵)

 

از نظر علمی، شروع هر ماه از زمان تولد یعنی بعد از مقارنه و خروج از تحت‌الشعاع می‌باشد و از نظر آداب شرعیه این ولادت اگر در هر محلی قبل از غروب آفتاب بود، آن شب شب اول ماه می‌باشد.

آنچه در مورد رؤیت هلال مشهور است مربوط به کسانی است که

آنچه از اطلاق کذب و دروغ در نزد عرف معلوم و روشن است خلاف واقع را گفتن یا نوشتن است.

در کتاب مرات الکمال[1] مرحوم علامه مامقانی فرموده: «اَلْمُحَرّمُ اِنَّما هُوَ الْکِذبُ الْمُخْبِری وَ هُوَ الْاِخبارُ بِخِلافِ ما یَعْتَقِدُه دونَ الْکِذبِ الْخَبَری» یعنی همانا آنچه مورد حرمت واقع شده است کذب و دروغ اخبارکننده است و آن عبارت است از اخبار شخص گوینده خلاف آنچه معتقد است.

مقالات دیگر...

  1. صوم عاشورا

اوقات شرعی


سه شنبه , ۱ خرداد ۱۳۹۷
10 رمضان 1439
22 May 2018

ورود به حساب کاربری

پربازدیدترین مطالب